همراه دختران جوان رفتن مسابقات فوتبال لیگ یک

همراه دختران جوان رفتن: مسابقات فوتبال لیگ یک مس رفسنجان هفته 33 کرمان

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی زایشگاه ستارگان در ابر ماژلانی بزرگ , تصویر نجومی روز ناسا

در این نمای موزاییکی که حاصل ترکیب تصویربرداری‌های متعدد تلسکوپی هست، می‌توانید سحابی‌های متنوعی را در سطح قمر کهکشانی راه‌شیری ببینید که هر کدام، ستارگان نوزاد

زایشگاه ستارگان در ابر ماژلانی بزرگ , تصویر نجومی روز ناسا

تصویر نجومی روز ناسا؛ زایشگاه ستارگان در ابر ماژلانی بزرگ

عبارات مهم : تصویر

در این نمای موزاییکی که حاصل ترکیب تصویربرداری های متعدد تلسکوپی هست، می توانید سحابی های متنوعی را در سطح قمر کهکشانی راه شیری ببینید که هر کدام، ستارگان نوزادی را در خود پنهان کرده اند.

به گزارش خبرآنلاین، ابر ماژلانی بزرگ، کهکشان کوتوله و نامنظمی است که ۱۶۰ هزار سال نوری از کهکشان ما فاصله دارد و در صورت فلکی جنوبی «ماهی طلایی» دیده می شود. درازای آن به ۱۵ هزار سال نوری بالغ می شود که حداقل ۷ برابر از پهنای کهکشان راه شیری کمتر هست. این کهکشان همراه با ابر ماژلانی کوچک، مشهورترین قمرهای کهکشان ما به شمار می آیند.

زایشگاه ستارگان در ابر ماژلانی بزرگ , تصویر نجومی روز ناسا

پهنای این تصویر ۵ درجه است و ۱۰ قرص ماه بدر را می توان کنار یکدیگر روی طول تصویر جا داد. پژوهشگران تصویرهای متعددی را با فیلترهای گستره وسیع و گستره باریک از مناطق متفاوت ابر ماژلانی بزرگ تهیه و ترکیب کرده اند تا بتوانند اطلاعات جامعی از ساختارهای موجود در این کهکشان کوتوله گردآوری کنند.

فیلترهای گستره باریک طوری طراحی شده است اند تا فقط بازه محدود و مشخصی از طول موج های الکترومغناطیسی را عبور دهند. پژوهشگران با استفاده از این فیلترها توانسته اند تابش های گسیل شده است از اتم های هیدروژن و اکسیژن را از دیگر تابش های این منطقه تفکیک کنند.

در این نمای موزاییکی که حاصل ترکیب تصویربرداری‌های متعدد تلسکوپی هست، می‌توانید سحابی‌های متنوعی را در سطح قمر کهکشانی راه‌شیری ببینید که هر کدام، ستارگان نوزاد

سحابی های کوچکی که درون ابر ماژلانی بزرگ می بینید، گازهای یونیزه ای هستند که اطراف ستارگان سنگین و جوان را فرا گرفته اند. تابش درخشان این ستارگان، اتم های این گازها را برانگیخته می کند و آن ها هم با گسیل کردن طیف نشری، انرژی دریافتی را آزاد می کنند. با کمی دقت می توانید آثار فرسایش حاصل از بادهای ستاره ای شدید و تابش های فرابنفش را در این سحابی ها تشخیص دهید.

تابش غالب این منطقه از هیدروژن یونیزه حاصل می شود که آن را H II می نامند سحابی ستاره زای عظیمی که در سمت چپ تصویر تظاهر می کند، سحابی رتیل نام دارد و در شب های تاریک با چشم غیرمسلح هم دیده می شود.

واژه های کلیدی: تصویر | ستاره | ستارگان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog