همراه دختران جوان رفتن مسابقات فوتبال لیگ یک

همراه دختران جوان رفتن: مسابقات فوتبال لیگ یک مس رفسنجان هفته 33 کرمان

گت بلاگز استان ها تخریب شبانه آب انبار تاریخی گرمسار به وسیله افراد ناشناس

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گرمسار گفت: بخش‌هایی از آب انبار ۹حصار گرمسار به صورت شبانه و به وسیله عده ای ناشناس تخریب شد.

تخریب شبانه آب انبار تاریخی گرمسار به وسیله افراد ناشناس

به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان سمنان، مهوش کمالی مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمسار بیان کرد: بخش هایی از آب انبار ۹ حصار گرمسار بین ساعت دو تا سه بامداد روز جمعه دوازدهم خرداد ماه به وسیله عوامل سودجو و وقت طلب تخریب شد.
وی با بیان اینکه این تخریب در ساعات غیر اداری و تعطیلی انجام و به نظر می رسد عمدی و با دستگاه لودر انجام شده است باشد، افزود: این آب انبار که در حال حاضر ۴۰ درصد آن تخریب شده است هست، از بناهای تاریخی سالم و از معدود آب انبارهای دارای دو بادگیر بود.

عبارات مهم : اداره

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمسار با یادآوری اینکه آب انبار ۹حصار گرمسار به شماره ۲۰۲۴۵ در سال ۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده هست، ابراز داشت: امیدواریم بر اساس شکوائیه تنظیم شده است به وسیله اداره میراث فرهنگی، عامل یا عاملان تخریب این آب انبار تاریخی شناسایی شوند.
کمالی اضافه کرد:سازنده آب انبار ناسار یا همان ۹حصار در جنوب قلعه ناسار گرمسار و درمجاورت بزرگراه مهم به دِه قرار گرفته مرحوم سیف الله معماریان سمنانی و منبع مهم آن گنبدی شکل و آجرپوش است که بر طاق آجری و ضربی طرفین استوار است.
وی تصریح کرد: در دو قسمت منبع این آب انبار، دو بادگیر جهت خنک شدن آب زیر منبع در نظر گرفته شده است و منبع مهم این آب انبار از نظر فیزیکی با سایر آب انبارها در سطح استان متفاوت و در نوع خود بی نظیر است.
بر اساس ماده ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی، هر کس بدون اجازه شرکت میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده است از سوی شرکت مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماکن فرهنگی – تاریخی ثبت شده است در فهرست آثار ملی مبادرت کند به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارات وارده محکوم می شود.
انتهای پیام/ب

واژه های کلیدی: اداره | تاریخی | استان سمنان | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | تخریب آب انبار تاریخی گرمسار | تخریب بنای تاریخی با لودر | بنای تاریخی گرمسار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog