همراه دختران جوان رفتن مسابقات فوتبال لیگ یک

همراه دختران جوان رفتن: مسابقات فوتبال لیگ یک مس رفسنجان هفته 33 کرمان

گت بلاگز بوشهر اجرای پایلوت طرح ملی غربالگری سرطان روده بزرگ در دیر

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر استان بوشهر از اجرای طرح ملی غربالگری سرطان روده بزرگ به صورت پابلوت در این شهرستان خبر داد.

اجرای پایلوت طرح ملی غربالگری سرطان روده بزرگ در دیر

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، عادل مقدس در نشست ماهانه سرپرستان مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان دیر با بیان اینکه ابن طرح پیش از این به صورت آزمایشی در چهار شهر کشور انجام شده است بود که امسال تنها شهرستان دیر در استان بوشهر به عنوان پایلوت کشوری این برنامه در نظر گرفته شده است هست، اظهار داشت: در این طرح خدمات سطح 1 به وسیله شبکه بهداشت و درمان جهت غربالگری رایگان است ولی اگر بعد از غربالگری متوجه مشکلی در فرد شوند و جهت امکانات تشخیصی ارجاع شود، سایر خدمات رایگان نیست.

وی با بیان اینکه با اشاره به شیوع سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ) در کشور، ضمن تاکید بر اینکه در صورت شناسایی این سرطان در مراحل اولیه، شانس درمان بسیار خوبی وجود دارد، افزود: اجرای طرح غربالگری سرطان روده بزرگ با نشانه تشخیص سرطان در مراحل اولیه و زمانی است که شانس خوبی جهت درمان سرطان وجود دارد.

عبارات مهم : سلامت

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با اشاره به اینکه زیاد موارد سرطان روده بزرگ در افراد مسن ایجاد می شود، گفت: گروه نشانه طرح افراد 50 سال تا 69 سال هستند که غربالگری از 30 درصد این جمعیت در سال اول اجرای طرح در شهرستان دیر مورد انتظار است.
وی ضمن دعوت از افراد گروه نشانه جهت انجام آزمایش رایگان تشخیص سرطان روده بزرگ، بیان کرد: در همه منزل های بهداشت و پایگاه های سلامت غربالگری سرطان روده بزرگ جهت تمام افراد مسن با انجام یک آزمایش راحت صورت می گیرد و افراد می توانند با مراجعه به این مکان ها در محل سکونت خود از خدمات این طرح بهره مند شوند.
مقدس ادامه داد: در این آزمایش محیط بافر (ظرف انتقال نمونه آزمایش ) در اختیار مراجعه کننده قرار می گیرد و با آموزش هایی که مراقبان سلامت و بهورزان در باره نحوه نمونه گیری به وی ارایه می دهند، نمونه گیری انجام و نمونه ها را به پایگاه های سلامت و با منزل های بهداشت محل سکونت خود تحویل می دهد که بلافاصله جواب آن نیز تحویل مراجعه کننده می شود.
وی با بیان اینکه یکی از بااهمیت ترین و نخستین نشانه های مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ، وجود خون در مدفوع است که یا آنقدر زیاد است که با چشم غیر مسلح نیز دیده می شود و یا در خیلی از مواقع کم است و باید زیر میکروسکوپ بررسی شود، خاطرنشان کرد: در این طرح، نمونه ها بعد از تحوبل به مرافبان سلامت و بهورزان، آزمایش خون مخفی در مدفوع با انتقال محیط بافر به کیت ها آزمایش که با حساسیت بسیار بالا(93 درصد) نمونه ها را مورد آزمایش قرار می دهد، انجام و نتیجه بلافاصله مشخص و به فرد مراجعه کننده تحویل می شود.
انتهای خبر/ ث

واژه های کلیدی: سلامت | آزمایش | بهداشت | آزمایش خون | سرطان روده | تشخیص سرطان | درمان سرطان | سرطان روده بزرگ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog